برگزاری بیمارستان صحرائی مردمیاری در منطقه دشت یاری استان سیستان و بلوچستان

توسط بیمارستان فوق تخصصی شهید آیت الله محلاتی تبریز

این بیمارستان با استعداد یک بیمارستان 32 تختی از تاریخ 21/9/1395 لغایت 27/9/1395 در بخش سنگان منطقه دشت یاری استان سیستان و بلوچستان با حضور قریب به چهل نفر نیروی متخصص در رشته های مختلف پزشکی شامل فوق تخصص گوارش ، متخصص داخلی ، آندوسکوپی و اسپیرومتری ، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ، متخصص داخلی مغز و اعصاب ، جراح چشم و اپتومتری ، متخصص E.N.T و ادیو متری ، متخصص پوست ، متخصص کودکان ، فوق تخصص آندرولوژی و متخصص اورولوژی ، جراح عمومی ، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دندانپزشکی و ... بهمراه حدود صد نفر از کادر پرستاری و پیراپزشکی بیمارستان فوق تخصصی شهید آیت الله محلاتی بمناسبت هفته وحدت و با عنوان رزمایش شهدای وحدت 2 برگزار گردید .

ارائه خدمات بصورت کاملا رایگان و مطالعه اپیدمیولوژی منطقه ای با اجرای برنامه مدون بیمار یابی و سیستم ارجاع انجام شد و ارائه پکیج نسبتا جامع خدمات دندانپزشکی ، وجود اتاقهای عمل مکانیزه جنرال و اختصاصی چشم و اتاق عمل سرپائی بصورت مجزا و بخشهای منفک ریکاوری و بستری ویژه برادران و خواهران ، بخش پرتونگاری جامع مکانیزه شامل دستگاه رادیولوژی پیشرفته ، ماموگرافی ، O.P.G و دو بخش سونوگرافی مجزا برای برادران و خواهران ، آزمایشگاه مجهز به کلیه دستگاههای پیشرفته ایمولوژی ، سرولوژی ، هماتولوژی ، آنالیز ادراری ، بیوشیمی ، قارچ شناسی ، انگل شناسی ، هورمون شناسی ، بانک خون و ... بخش دیگری از این خدمات بود .

خدمات تخصصی درمانگاهی شامل   E.M.G – N.C.V – E.E.G – T.C.D – اکو ، نیز از سایر فعالیتهای بیمارستان صحرائی کوثر وابسته به بیمارستان شهید محلاتی بود .

انجام اعمال جراحی متعدد بالاخص عمل کاتاراکت چشم با فیکو در محل بیمارستان صحرائی و در اتاق عمل مجهز اختصاصی برای اولین بار در سطح بیمارستانهای صحرائی نیروهای مسلح توسط بیمارستان شهید محلاتی انجام گرفت .

درمانگاههای بخش سونوگرافی اختصاصی خواهران و بصورت کاملا مجزا بر اساس طرح انطباق فعال بودند .

فعالیتهای فرهنگی کسترده جنبی ازجمله دعوت از دانش آموزان روستای محل استقرار برای ضیافت نهار با فرمانده بیمارستان و اهداء هدیه به همه آنها خاطره خوشی را برای جوانان و نوجوانان مدارس منطقه رقم زد .

اعزام روزانه حدود پنج اکیپ سیار بهمراه پزشک عمومی به روستاهای اطراف و مدارس کلاسیک و علوم دینی و اهداء بسته های بهداشتی و غربالگری سرطان سینه و بینایی سنجی در سطح روستاها با ارجاع موارد مشکوک با هماهنگی مسئولین محلی با استقبال گرم و صمیمی اهالی منطقه مواجه شد .

بهینه سازی ساختمانهای محل استقرار و هماهنگی و اعطاء هزینه رنگ آمیزی مدارس محل استقرار پس از اتمام رزمایش انجام گرفت.

ارتباط کسترده عاطفی فرهنگی با شخصیتهای فرهنگی ، مذهبی و مسئولین محلی و منطقه ای که متقارن با هفته وحدت انجام شد روحیه همدلی و برادری را مشهود می نمود .

آموزش پیشگیری از بیماریهای واگیر و دیابت و نحوه کنترل عوارض دیابت با ایجاد درمانگاه مستقل و ... و استقبال مردم نشانگر روحیه آموزش پذیری مردم بومی منطقه بود .

اینها تنها بخشهایی از ویژگیهای اختصاصی بیمارستان صحرائی کوثر وابسته به بیمارستان فوق تخصصی شهید آیت الله محلاتی تبریز در منطقه دشت یاری بود  و ذکر تمامی تاثیرات منطقه ای رزمایش مردمیاری در زمینه های مختلف   خارج از توان وصف این مقال است .

لازم به ذکر است که در مدت استقرار حدود بیست  و یک هزار نفر مراجعه مستقیم و حدود شصت و نه هزار نفر خدمت درمانی ارائه گردید .

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به بیمارستان شهيد محلاتی تبریز می باشد.